راهنمای سفر به قزوین

قزوین یکی از شهرهای بزرگ غرب ایران است که در دامنه‌ی جنوبی رشته کوه‌های البرز واقع شده است. سنگ بنای آن در دوران ساسانیان نهاده شده است و در دوره صفوی حدود 57 سال پایتخت ایران بوده اشت. همین مسئله این شهر را از نظر تاریخی بسیار غنی و حائز اهمیت کرده است. موقعیت کوهستانی منحصر به فرد و وجود اماکن و آثار تاریخی متعدد، قزوین را به مقصدی پرطرفدار برای مسافران تبدیل کرده است. قزوین همچنین همواره از نظر فرهنگی و هنری پرآوازه بوده و با وجود هنرمندانی همچون میرعماد قزوینی، به پایتخت بزرگ خوشنویسی ایران معروف است.
در این راهنمای سفر به قزوین برنامه‌ای کاربردی جهت یک سفر خاطره‌انگیز برای شما همراهان بن ریل آماده کرده‌ایم. از منطقه زیبای الموت و دریاچه اُوان تا باقلواهای خوشمزه قزوینی را در این راهنمای سفر به قزوین بخوانید.


منطقه اسرارآمیز الموت

 الموت یکی از جاذبه‌های طبیعی و روستایی قزوین است. نام الموت همواره با نام اسماعیلیان و حسن صباح همراه بوده است. در این منطقه زیبا علاوه بر مناظر فوق‌العاده طبیعی که مثالشان در جای دیگر به سختی یافت میشود، بازدید از قلعه‌های الموت و لمبسر، مسافران را به دل تاریخ می‌برد. گرچه بعد از حمله مغول‌ها به ایران، ساختار و معماری آنها تا حد زیادی از بین رفت، اما همچنان مسافرانی از سراسر جهان به بازدید شگفتی‌های الموت می‌آیند. دریاچه طبیعی اوان نیز نشانه دیگری از سخاوتمندی پروردگار در این ناحیه است. دریاچه‌ای که بعد از لذت بردن از طبیعت اطراف آن، می‌توانید با قایق پدالی گشتی در آن بزنید.


مجموعه باغ صفویه قزوین

این مجموعه که شامل باغ سعادت آباد، باغ فرهنگی قزوین و دولتخانه صفوی (ارگ طهماسبی) می‌باشد، از نظر تاریخی به دوران صفوی و قاجار منتسب است. مجموعه باغ صفوی با بیش از 6 هکتار مساحت از خیابان سپه آغاز می‌شود و با عبور از مسیری که خود سفری در تاریخ است، با کاخ چهل ستون قزوین یا همان عمارت کلاه فرنگی تمام می‌شود.
دروازه ورودی این مجموعه سردر عالی‌قاپو است که با تزئینات کاشی‌کاری چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. عمارت نادری، عمارت پهلوی، عمارت قاجاری، گراند هتل و مدرسه امید از دیگر بناهای تاریخی واقع در مجموعه‌اند که بازدید از آنها خالی از لطف نیست.


کاخ چهل ستون قزوین

همانطور که در بخش‌های قبلی راهنمای سفر به قزوین اشاره کردیم، عمارت چهل ستون یا کلاه فرنگی، بنایی است در جنوب مجموعه باغ صفویه. ساختمان دو طبقه این عمارت هشت گوشه مساحتی حدود 500 متر دارد. پیشگاه طبقه پایین شامل رواق و ستون‌های آجری است و طبقه بالا شامل ایوان و ستون‌های چوبی. جالب است بدانید که این بنا تنها کوشک به جا مانده از کاخ‌های دوران حکومت شاه طهماسب است.


اولین خیابان ایران

خیابان سپه قزوین که سال‌هاست عنوان اولین خیابان ایران را به دوش می‌کشد، در اواخر قرن 13 هجری-شمسی و به دستور شاه طهماسب صفوی ساخته شد. تفاوت اساسی خیابان سپه با سایر گذرگاه‌های زمان خود، طراحی پیش از ساخت آن بوده است. در واقع این مسیر به هدف گذری مستقیم جهت رفت‌و‌آمد ایجاد شده است. ساختار اولیه این خیابان از محل سردر عالی قاپو تا مقابل مسجد جامع قزوین بوده است که بعدها در دوران مختلف گسترش یافته است.


موزه مردم شناسی قجر

در سال 1379 سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قزوین این موزه را در محل ساختمان حمام قجری احداث کرد. موزه مردم شناسی قجر که با مرمت اثر تاریخی حمام قجری ایجاد شده است، در حال حاضر شامل 3 بخش اقوام، آداب و رسوم و مشاغل می‌شود. حمام قجری یا "نخستین حمام شاهی" یکی از قدیمی‌ترین گرمابه‌های شهر است که در سال 1507 هجری-قمری به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد.


سرای سعدالسلطنه، بزرگترین کاروانسرای مسقف کشور

کاروانسرای سعدالسلطنه به گفته اکثر بازدیدکنندگان این شهر، محبوب‌ترین مکان گردشگری قزوین است. این اثر خارق‌العاده تاریخی به دستور سعدالسلطنه حاکم وقت قاجار ساخته شده است. این بنا شامل هفت حیاط، چندین ورودی، حجره‌های متعدد و دالان‌های بلند با تزئینات آجری است. قسمت اصلی این بنای 6/2 هکتاری، تقاطع دو راسته آن است که به چهار سوق شهرت دارد. پرتوهای نور رد شده از گنبد کاشیکاری چهار سوق، چشم هر بیننده‌ای را به تماشای خود دعوت می‌کند. سرتان را که بالا بیاورید، چهار نیم‌گنبد در اطراف گنبد اصلی خواهید دید. 

پیشنهاد ویژه راهنمای سفر به قزوین: حتما در بازدید از این منطقه تاریخی، سری هم به کافه نگارالسلطنه واقع در حیاط نگارالسلطنه بزنید.


هتل خانه سنتی بهروزی

خوشبختانه قزوین از نظر امکانات اقامتی مشکلی ندارد و برای هر مسافری با هر سلیقه و بودجه‌ای گزینه مناسبی وجود دارد. اما یک اقامتگاه متفاوت در این شهر وجود دارد که به اولین هتل سنتی قزوین مشهور است. این خانه سنتی که قدمتش به دوران قاجار برمی‌گردد با خوش ذوقی تمام مرمت شده و هر آنچه که برای یک اقامت به یادماندنی لازم است را دارد. فضای سنتی اتاق‌های خانه برای مدتی هر چند کوتاه، عصر تکنولوژی و مدرنیته را از یاد مسافران می‌برد. رستوران این هتل که غذاهایی کاملا ایرانی و سنتی سرو می‌کند، لذت ماندن در آنجا را دو چندان می‌کند.


قیمه نثار، خوشمزه قزوینی

قیمه نثار به عنوان معروف‌ترین غذا و خوراکی قزوینی برخلاف اسمش که همه را به یاد خورش قیمه و لپه می‌اندازد، بدون لپه و با خلال پرتقال، بادام، پسته، زرشک و زعفران درست می‌شود. این غذای سنتی با وجود گسترش فست فودها و انواع رستوران در سطح شهر، همچنان پرطرفدار باقی مانده است. قیمه نثار در قزوین به راحتی و در رستوران‌های متعدد سطح شهر (به خصوص مناطق توریستی) دردسترس است.


سوغات قزوین

نوبتی هم که باشد نوبت سوغاتی برای عزیزان است. شهر قزوین به شیرینی‌های مختلفش معروف است،که می‌تواند بهترین سوغاتی نیز باشد. شیرینی‌هایی با رنگ و بوی مسحور کننده که هر بازدیدکننده‌ای را به سمت خود می‌کشد. از مهم‌ترین آنها می‌توان به شیرینی پادرازی، باقلوای ‌پیچ، باقلوای‌ لوزی، نان نازک پسته‌ای، نان چرخی، شیرینی نخودی، نان برنجی، شیرینی اتابکی (شیرینی ولیعهدی) و نان قندی اشاره کرد.
در بازدید از بنای با شکوه سعدالسلطنه می‌توانید انواع شیرینی‌ها را تهیه کنید و سفر خود را به قزوین با شیرینی به پایان برسانید.

Loading ...