راهنمای سفر به زنجان

زنجان، شهری که به واسطه چاقوهای دست‌سازش شهرت جهانی دارد. زنجان یا زنگان مرکز استان زنجان از استان‌های شمال‌غربی ایران است که آب‌وهوایی سردسیر دارد. موقعیت جغرافیایی زنجان هوای فصول بهار و تابستان این شهر را بسیار دلنشین کرده است و معمولا در این ایام مسافران زیادی به دیدن آن می‌روند. در تاریخ گذشته ایران، زنجان به دلیل قرار گرفتن در میان راه فلات مرکزی به منطقه آذربایجان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و همین مسئله باعث آبادانی و رونق آن شده است.
راهنما سفر به زنجان به شما کمک می‌کند که در بازدید از زنجان باستانی چیزی را از قلم نیندازید و از تمام موهبت‌های پروردگار در آنجا بهره ببرید.
با بن ریل همراه باشید.


گنبد سلطانیه

گنبد خوش‌رنگ سلطانیه به دستور سلطان محمد خدابنده – اولجایتو در شهر سلطانیه که در آن زمان پایتخت ایلخانیان بوده، ساخته شده است. گنبد در فاصله 20 کیلومتری زنجان امروزی قرار دارد اما جذابیت این بنا آنقدر زیاد است که کمتر کسی به زنجان سفر می‌کند و  این مسافت را طی نمی‌کند. گنبد سلطانیه بزرگترین بنای گنبدی جهان است که در لیست آثار ملی ایران و میراث جهانی یونیسکو به ثبت رسیده است.
ساختمان گنبد شامل هشت ایوان و هشت مناره است و از سه بخش اصلی ورودی، تربت‌خانه و سردابه تشکیل شده است. جالب است بدانید که این بنا طی 10 سال و با تلاش 3000 نفر ساخته شده است.


موزه باستان‌شناسی و مردان نمکی

موزه باستان‌شناسی و مردان نمکی زنجان درعمارت ذوالفقاری (خانه ذوالفقاری) واقع شده است. محل این بنای تاریخی مربوط به دوران قاجاریه و محله دالان آلتی شهر زنجان است. در گذشته خانه ذوالفقاری متعلق به "محمودخان" حاکم وقت زنجان بوده که با کاربری مسکونی و اداری ساخته شده است. عبارت مردان نمکی از سال 1386 با انتقال مومیایی‌های کشف شده در اطراف زنجان به این عمارت اطلاق شد. در سال 1372 در حالی که کارگران معدن نمک چهرآباد در حال کار و استخراج نمک بودند، مومیایی‌هایی مربوط به پیش از تولد مسیح کشف کردند. بستر نمکی معدن در حفظ اجساد این افراد بسیار موثر بوده و پدیده‌ تاریخی خارق‌العاده‌ای به وجود آورده است. از میان شش مومیایی کشف شده سه تن از آنها مربوط به دوران هخامنشیان هستند و دو تن دیگر را باستان‌شناسان به دوران ساسانی نسبت می‌دهند. نهایتا در سال 1388 موزه باستان‌شناسی زنجان در این عمارت قدیمی افتتاح شد و امروزه بازدید‌کنندگان می‌توانند علاوه بر بازدید از مردان نمکی در خانه ذوالفقاری، از دیگر آثار تاریخی زنجان نیز دیدن کنند.


مسجد جامع زنجان

مسجد جامع زنجان که علاوه بر ساختمان مسجد، مدرسه‌ای هم در خود دارد در قرن 13 هجری قمری توسط یکی از پسران فتحعلی شاه به نام عبدالله میرزا دارا ساخته شد. این بنای تاریخی که با نام مسجد سید هم شناخته می‌شود، در آن زمان به حهت برگزاری نماز، تدریس علوم اسلامی و مراجعه مردم به مجتهدینِ وقت استفاده می‌شده. معماری باشکوه مسجد از نوع چهار ایوانی است که این چهار ایوان به صورت متقارن در چهار ضلع صحن مسجد جای گرفته‌اند. گنبد مسجد از نوع دو جداره می‌باشد که به صورت هنرمندانه‌ای با کاشی‌های فیروزه‌ای تزئین شده است. نگارش آیاتی از قرآن کریم با خط زیبای ثلث بر این گنبد، چشم‌نوازی آن را دوچندان کرده است. قرار گرفتن مسجد جامع در مرکز بافت تاریخی زنجان آن را به نقطه‌ای شلوغ و مملو از بازدیدکننده کرده است.


بنای رخت‌شوی‌خانه (موزه رخت‌شوی‌خانه)

آن زمان که امکاناتی همچون ماشین لباسشویی وجود نداشته و مردم مجور بودند رخت‌هایشان را با دست و لب چشمه‌ها و رودخانه‌ها بشویند، سرمای زمستان منطقه زنجان این کار را غیر ممکن می‌کرد. ساخت این بنای بی‌نظیر در نوع خود، با کاربری شستشوی البسه و ظروف برای برطرف کردن این مشکل بوده است. بنای رخت‌شوی خانه از تعداد زیادی حوضچه که هر کدام مخصوص کاری بوده است تشکیل شده و در ایام قدیم به صورت رایگان و شبانه‌روزی قابل استفاده بوده است. امروزه این مجموعه تاریخی به عنوان موزه مردم‌شناسی استفاده می‌شود و بازدید از آن برای عموم آزاد است.


معبد داش کسن یا معبد اژدها

بنای صخره‌ای در حاشیه روستای ویر که مهمترین المان‌های تشکیل دهنده آن مجسمه‌هایی بزرگ به شکل اژدها هستند. معبد سنگی داش کسن پرستشگاهی در زمان حکومت ایلخانیان بوده است که معماری آن ترکیبی از معماری ایرانی و مغولی می‌باشد و وجود عنصر اژدها نیز به همین دلیل است. علاوه بر این‌ها بنای داش کسن شامل چند ایوان و محوطه باستانی است که نقوش برجسته زیادی در اطراف آن به چشم می‌خورد. آثار این محوطه به لحاظ نقوش تزئینی، یکی از ارزشمندترین نمونه‌های معماری صخره‌ای در تاریخ معماری ایران محسوب می‌شود. از نظر تاریخی قدمت این عبادتگاه به پیش از اسلام برمی‌گردد و نمونه آن در هیچ جای دیگر در ایران یافت نشده است. تراشیدن سنگ‌های سخت آن منطقه و خلق مجسمه‌هایی این چنین نشان از هنرمندی و تلاش فراوان سازنده‌های معبد داش کسن دارد.


جغور بغور زنجانی

جغور بغور یا پغور! معروف‌ترین غذای سنتی استان زنجان است که بخاطر طعم محبوبش، امروزه در شهرهای مختلف ایران طبخ می‌شود. اما اگر بخواهید یک جغور بغور اصیل زنجانی نوش جان کنید حتما باید در خود زنجان سراغش را بگیرید. این خوراکی خوشمزه از دل، جگر و قلوه گوسفند به همراه غوره، گوجه (و یا رب گوجه)، پیاز و ادویه مخصوص درست می‌شود. تعداد مغازه‌های جغور بغور فروشی در زنجان بسیار زیاد است، اما معروف‌ترین انها "ناصر جگرکی" است که در بازار قدیم زنجان قرار دارد و در ایام شلوغ سال مردم برای خوردن این غذای مقوی، جلوی آن صف می‌بندند.


پیشنهاد ویژه بن ریل: غار کتله خور

غار خشکی-آبی کتله‌خور در فاصله 147 کیلومتری زنجان از دیگر جذابیت‌های استان زنجان است که با یک سفر حدود 2/5 ساعته به آن می‌رسید. داخل غار مملو است از قندیل‌های مخروطی شکل که از سقف آویزان شده‌اند. هر کدام از قندیل‌ها متناسب با عناصر تشکیل دهنده‌اش رنگ منحصر به فردی دارد و حتی برخی که ناخالصی کمتری دارند به صورت بلوری درآمده‌اند. بخش تفریحی غار که برای بازدید مردم استفاده می‌شود، حدود ۲ کیلومتر است که گفته می‌شود این مسیر تنها 1/3 کل طول غار است. برخی مردم محلی منطقه معتقدند که غار کتله‌خور هفت طبقه دارد و در امتداد غار علی‌صدر می‌باشد.


چاقو، سوغات زنجان

سال‌هاست که سوغات زنجان با نام چاقوی زنجان گره خورده است. تاریخچه ساخت چاقو در زنجان به دوره هخامنشیان برمی‌گردد و همراه بودن ابزاری تیز و چاقو مانند با مردان نمکی، گواهی است بر این موضوع. چاقوی دست‌ساز و خوش‌تراش زنجان از تیغه ضدزنگ و دسته‌های نشکن ساخته می‌شود. قیمت این سوغاتی ارزشمند به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی همچون؛ چکش‌کاری، نوع برش و تیزی تیغه، تناسب و ظرافت، آبکاری استیل و حتی استاد سازنده آن، تعیین کننده قیمت چاقوی زنجان می‌باشند.
البته لازم است بدانید که زنجان به غیر از چاقو صنایع دستی دیگری همچون؛ ظروف مسی، ملیله‌کاری و چاروق‌دوزی دارد که همگی گزینه مناسبی به عنوان یادگاری از این شهر هستند.

Loading ...