راهنمای سفر به کرمان

در این قسمت از سری راهنماهای سفر به سبک بن ریل، به شهر باستانی کرمان مرکز پهناورترین استان ایران می‌پردازیم. شهری که به زیره، فرش، مس، قُووِتو و باغ شازده‌اش معروف است. موقعیت جغرافیایی کرمان، طبیعت آن را از سایر شهرهای ایران متمایز ساخته است. کویرگردی در کنار بازدید از آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری، هر ساله انگیزه سفر عده‌ زیادی از مسافران به کرمان می‌شود. کرمان با ارتفاع 1756 متری از سطح دریا، برخلاف تصور عموم، در تابستان هوای معتدل و دلنشینی دارد و علاوه بر بهار که بهترین فصل سفر به کرمان است، این شهر در تابستان نیز پذیرای مهمانان از سراسر کشور می‌باشد.
با مطالعه راهنمای سفر به کرمان، پیش از عظیمت به سرزمین شگفتی‌ها، گشتی در آن می‌زنید و برای سفرتان آماده می‌شوید.

آنچه در این راهنما خواهید خواند:

  • باغ شازده ماهان
  • مجموعه گنجعلی خان
  • پیشنهاد ویژه بن ریل: کلوت‌های شهداد
  • گنبد جبلیه
  • حمام وکیل کرمان
  • یخدان مویدی
  • صنایع دستی کرمان
  • سوغات کرمان

باغ شازده ماهان

باغ شازده یا شاهزاده ماهان از جمله باغ‌هایی است که علاوه بر زیبایی منحصر به فرد، از نظر تاریخی نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. قدمت این باغ که میان شهرهای ماهان و کرمان در دامنه کوه تیگران واقع شده است، به دوره قاجار برمی‌گردد. دو محوطه شرقی و غربی، مساحت 5/3 هکتاری بزرگترین باغ تاریخی ایران را تشکیل می‌دهند. سردر زیبا در کنار درختان،کوشک‌ها و فواره‌های خروشان، این باغ را به یکی از زیباترین باغ‌ها تبدیل کرده‌اند.
معماری این مجموعه به سبک باغ‌های تخت ایرانی می‌باشد. بناهای موجود در باغ شاهزاده ماهان عبارتند از سردر خانه، کوشک اصلی، عمارت شاه‌نشین و حمام، که هر کدام ویژگی‌های خاصی به همراه دارد. بخش ساه‌نشین امروزه کاربری رستوران دارد. این باغ در سال 1390 به ثبت جهانی یونیسکو رسیده است.


مجموعه گنجعلی خان

این مجموعه ارزشمند یادگاری است از دوران صفویه در قلب شهر کرمان که نام خود را از پایه‌گذار آن یعنی گنجعلی خان به ارث برده است. مجموعه گنجعلی خان مساحتی معادل 11000 متر مربع دارد که از قسما‌های مختلفی تشکیل شده است. میدان، بازار، حمام، ضرابخانه، مدرسه، کاروانسرا و آب‌انبار عناصر اصلی این مجموعه گرانبها هستند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارد. علاوه بر این‌ها در گذشته 4 مسجد در اطراف میدان اصلی وجو داشته که امروزه یکی از آنها از بین رفته است. مسجد واقع در کاروانسرا با تزئینات خاصی که دارد، جلوه‌گر هنر و معماری ایرانی است. سبک معماری این مجموعه اصفهانی و معمار آن سلطان محمد معمار یزدی بوده است.


پیشنهاد ویژه بن ریل: کلوت‌های شهداد

در سفر به کرمان حتما طوری برنامه‌ریزی کنید که یک روز را به دیدن کلوت‌های شهداد اختصاص دهید. مساحت قابل توجهی از استان کرمان را کویر لوت تشکیل می دهد، جایی که یکی از عجیب‌ترین نمونه‌های طبیعی در جهان را در خود دارد. اگر از کرمان به سمت شرق حرکت کنیم، پس از طی مسافتی حدود 150 کیلومتر به شهر کلوت‌ها می‌رسیم. کلوت که از دو واژه کل به معنی شهر و لوت تشکیل شده، برجستگی‌هایی هستند در مناطق بیابانی که به صورت طبیعی و بر اثر وزش باد ایجاد شده اند. تماشای چینش منحصر به فرد کلوت‌های شهداد به خصوص هنگام طلوع یا غروب آفتاب، لذتی است وصف نشدنی که کلمات قادر به توصیف آن نیستند. کلوت‌های شهداد همواره میان بازدیدکنندگان سراسر جهان به منطقه‌ای رمزآلود و سحرآمیز مشهور بوده‌اند.


گنبد جبلیه

گنبد هشت ضلعی جبلیه در شرق کرمان یکی دیگر از شگفتی‌های این شهر است. گنبدی بزرگ که قدمت آن به دوران ساسانی برمی‌گردد. این بنا که از سنگ و گچ ساخته شده است در هر 8 ضلع خود یک در به عرض دو متر داشته است که امروزه برای تقویت استحکام آن، به جز یکی از آنها بقیه با سنگ سخت مسدود شده اند. در داخل گنبد نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد در گذشته گچ‌بری‌هایی در آن وجود داشته است اما متاسفانه به مرور از بین رفته‌اند. امروزه از این اثر تاریخی به عنوان موزه سنگ کرمان استفاده می‌کنند. اطراف گنبد جبلیه با کاشت درختان کاج و سرو به جنگلی با نام جنگل قائم تبدیل شده است که بازدید از آن خالی از لطف نیست.


حمام وکیل کرمان

حمام وکیل که خود بخشی از مجموعه وکیل کرمان است، بنایی است با شکوه که در سال 1270 به سبک معماری زندیه احداث شده است. نکته جالب درمورد این حمام تاریخی این است که سردر آن مستقیما به بازار بزرگ کرمان راه دارد و در بازدید از آن می‌شود با یک تیر دو نشان زد و از بازار هم دیدن کرد. درون حمام به دو بخش رختکن و گرمخانه تقسیم می‌شود و از نظر ظاهری تمام دیوارها و کف حمام کاشی‌کاری شده است. وجود ستون‌های سنگی و حوض بزرگ در خزینه زیبایی دلربایی به حمام وکیل بخشیده است.


یخدان مویدی

در قدیم که یخچال‌های امروزی و برق وجود نداشته، مردم محل‌هایی را به عنوان یخدان برای نگهداشت یخ مورد نیازشان در تابستان احداث می‌کردند. بنای یخدان مویدی واقع درخیابان ابوحامد کرمان بزرگترین یخچال خشتی ایران و جهان است و نام مویدی از قنات مویدی که تامین‌کننده آب آن است گرفته شده است. بنای این یخدان مخروطی شکل است که همین مسئله باعث می‌شود کمترین میزان آفتاب با سطح آن برخورد کند. همچنین سایه‌ای که دیوارهای ساخته شده در اطراف بنا به‌وجود می‌آورند، دما را به صورت قابل توجهی کاهش می‌دهند. فضای دایره شکل داخلی یخدان از مخزن، حصار، استخر و چاله یخ تشکیل شده است.
نکته‌ای که به وضوح در کرمان قابل مشاهده است، وجود تعداد زیاد قنات، آ‌ب‌انبار و یخدان در این شهر است. نکته‌ای که نشان از هوش و درایت مردمان این سرزمین در مقابله با عارضه خشکی و کم‌آبی منطقه می‌باشد.


صنایع دستی کرمان

فرش کرمان به عنوان شناخته شده ترین صنایع دستی این شهر، شهرت جهانی دارد. یکی از دلایل شهرت و محبوبیت "قالی کرمون" استفاده از پشم با کیفیت و نخ پنبه‌ای در بافت آن است. علاوه بر فرش، گلیم‌بافی، پته‌دوزی، شال‌بافی، عریض‌بافی، خورجین‌بافی،جاجیم‌بافی و ترمه دوزی نیز از مهمترین صنایع دستی کرمان به شمار می‌روند.
ازدیگر صنایع دستی کرمان می‌توان به ظروف مسی، حصیربافی، سیس‌بافی، قلم‌زنی، معرق و مشبک چوب اشاره کرد.


سوغات کرمان

سوغاتی‌های کرمان تنوع بسیار بالایی دارند از صنایع دستی گرفته تا خوراکی و داروهای گیاهی. اما معروف‌ترین سوغاتی کرمان زیره است که هر جا نام آن می‌آید نام کرمان هم به دنبال آن می‌آید. سوغاتی ارزشمندی که خواص زیادی همچون؛ تقویت‌کننده استخوان، ضدعفونی‌کننده و میکروب‌کش، افزایش تعریق، ضد تشنج، لاغری و ... دارد. کلمپه، کماچ سهن، قطاب، قووتو، پسته خرما و ... از دیگر سوغاتی‌های خوراکی کرمان هستند. صنایع دستی به خصوص فرش و ظروف مسی نیز از محبوب‌ترین سوغاتی‌های غیر خوراکی کرمان هستند.

Loading ...