راهنمای سفر به خرمشهر

خرمشهر یکی از شهرهای محبوب جنوب ایران و استان خوزستان است. بندر خرمشهر در انتهایی‌ترین نقطه استان و در کنار رودخانه‌های کارون و اروندرود واقع شده است. نام خرمشهر قبل از هیچیزی، ایرانیان را به یاد 8 سال دفاع مقدس و ایستادگی این شهر و مردمانش می‌اندازد. دورانی که بعد از گذشت بیش از 30 از آن هنوز هم آثارش بر خیابان‌های شهر قابل مشاهده است. باتوجه به موقعیت استراتژیک بندر خرمشهر، این شهر در تمام دوران‌ها از اهمیت خاصی برخوردار بوده، لذا تاریخ و فرهنگ غنی دارد. چند سالی است که شهرهای جنوبی کشور به عنوان مقصد سفر مورد توجه مسافران قرار گرفته‌اند. خوشبختانه خرمشهر نیز از این لطف بی‌بهره نمانده و در ایام مختلف میزبان مسافران از سراسر کشور می‌باشد.

با ما همراه باشید تا درمورد جاذبه‌های توریستی خرمشهر بیشتر بدانید.


موزه جنگ خرمشهر

اگر چه تمام خرمشهر موزه‌ی جنگ به وسعت یک شهر است و کم نیستند ساختمان‌های پر از ترکش، اما ساختمان سابق شرکت نفت منطقه به دلیل سرگذشتی که در دوران جنگ تحمیلی داشته، در سال 1375 به عنوان مرکز فرهنگی دفاع مقدس افتتاح شد. این ساختمان که در سال 1309 ساخته شده و کاربری اداری داشته است در زمان جنگ، به اشغال نیروهای عراقی درآمد و کاربری دیده‌بانی داشت. موزه شامل بخش‌های کتابخانه تخصصی جنگ، سالن نمایش فیلم، چهار سالن مقاومت، اشغال، آزادسازی و بازسازی خرمشهر که هر یک روایتگر داستانی از دوران دفاع مقدس است، می‌شود. همچین پیکر پاک سه شهید گمنام نیز در این مکان به خاک سپرده شده است. برجسته‌ترین قسمت موزه مربوط به فضای باز موزه است که در آن می‌توان ماشین‌های واژگون و نخل‌های شکسته دوران جنگ‌زدگی خرمشهر را دید.


مسجد جامع خرمشهر

وجه تمایز اصلی مسجد جامع خرمشهر نسبت به سایر مساجد ایران علاوه بر قدمت و معماری آن، روزگاری است که این مسجد به خود دیده است. بنای اولیه مسجد جامع خرمشهر بیش از 120 سال پیش و در بخش مرکزی شهر ساخته شده. در سال 1348 مسجد بازسازی و بزرگتر شد. از همان زمان به دلیل جایگیری بنای مسجد در مرکر شهر و در کنار بازارچه شلوغ خرمشهر، مکانی شلوغ و پررفت‌و‌آمد بود. در آغاز جنگ تحمیلی، ساختمان مسجد جامع که در دوران انقلاب اسلامی ایران مرکز مبارزات مردمی بود بار دیگر محل مبارزه حق علیع باطل شد. و در دوره 35 روزه مقاومت مردمی خرمشهر به مرکز پشتیبانی و سازماندهی نیروها تبدیل شد. پس از سقوط خرمشهر و اشغال شهر توسط نیروهای بعثی، تقریبا تمام ساختمان‌های شهر ویران شدند. پس از بازپسگیری خرمشهر بعد از 578 وز و در تاریخ 3 خرداد 1361، مسجد جامع از معدود ساختمان‌هایی بود که نیمه‌سالم مانده بود و رزمندگان اسلام پس از آزادی خرمشهر به بام آن رفتند. اینگونه بود که مسجد جامع خرمشهر به نماد مقاومت تبدیل شد.


کشتی زمان جنگ اروند صغیر

اروند صغیر رودخانه‌ای است که از مینوشهر عبور می‌کند و کشتی قدیمیِ یادگار از دوران جنگ را در خود جای داده است. متاسفانه باوجود پتانسیل‌های جذب گردشگر در این نقطه از خرمشهر، تا همین چند سال پیش توجه خاصی به آن نمی‌شد. اما مدتی است که با رسیدگی به خیابان کنار رود اروند صغیر در حوالی کشتی زمان جنگ، شاهد حضور گردشگران در این منطقه هستیم. وجود کافه و رستوران‌های جنوبی و امکانات تفریحی و رفاهی مناسب، ساعاتی خوش را برای مسافران رقم می‌زند.


پارک ساحلی خرمشهر

در مهرماه سال 95 پارک ساحلی خرمشهر در مجاورت رودخانه کارون و نزدیکه ممطقه بدریه افتتاح شد. فضای پارک برای دورهمی‌های خانوادگی و بازی و تفریح کودکان بسیار مناسب است به ویژه که منظره زیبای رود کارون از تمام پارک پیداست. در ساعات خلوت روز، قدم زدن در کنار ساحل کارون و تماشای غروب آفتاب، آرامشی وصف ناپذیر به شما می‌دهد. بعد از غروب آفتاب و خنک شدن هوا، محوطه پارک شلوغ و پرهیاهو می‌شود که نمادی است از شب‌های زنده جنوب.


پل شهید جهان‌آرا (پل جدید)

پل شهید جهان آرا یا پل جدید، در جریان بازسازی خرمشهر بعد از جنگ نحمیلی ساخته شد. این پل نیز مانند پل قدیم بر رو رودخانه کارون و با فاصله مناسبی از پل قدیم قرار دارد. میان این دو پل نمادین خرمشهر و در مجاورت رود کارون جاذبه‌های گردشگری بسیاری وجود دارد که باعث شلوغی این منطقه مخصوصا در شب‌ها شده است. رستوران‌هایی مثل مشتاق، آکواریوم، فلافل جمال و بستنی بهار از جمله خوراکی فروشی‌های معروف این نقطه از خرمشهر هستند که با انواع خوشمزه‌های جنوبی از مسافران پذیرایی می‌کنند. همچنین مسافران می‌توانند برای تجربه قایق‌سواری در کارون خروشان از قایق‌هایی اسکله استفاده کنند. درست در آن طرف رودخانه راسته جگرکی‌ها قرار دارد که با تخت و تنورشان، منظره زیبایی را در شب به‌وجود آورده‌اند. شب‌های ساحل خرمشهر زیر نور مهتاب و چراغ‌های خیابانی زیبایی  خاصی دارد مخصوصا اگر به صدای آب  گوش دهید. لنج‌ها و قایق‌ها نیز شب‌ها با موسیقی محلی و گشت و گذار روی  کارون از مسافران پذیرایی می‌کنند.


پل قدیم یا پل آزادی

با توجه به عبور رود کارون از میان خرمشهر، درگذشته مردم برای تردد میان دو قسمت شهر از قایق استفاد می‌کردند. در سال 1339، پل ارتباطی ساخته شده. نام قدیم از قدمت و قدیمی بودن پل و نام آزادی از وقایع جنگ و پس آزادی خرمشهر به این پل نسبت داده شده است. این پل در سال 1370 مورد بازسازی قرار گرفت و آسیب‌های به جای مانده از دوران جنگ ترمیم شد. پل قدیم هر ساله در روز سوم خرداد، سالگرد آزادسازی خرمشهر، میزبان پیاده‌روی مردم است.


مضیف حاج عبدالله

مضیف در فرهنگ عربی به معنای مهمانخانه و فضایی با تشریفات خاص برای پذیرایی از مهمان است. مضیف حاج عبدالله که در جزیره مینو خرمشهر قرار دارد، حاصل خوشفکری صاحبان آن "برای پذیرایی از مسافران با آداب و رسوم و فرهنگ آبا و اجدادیشان" است. مضیف حاج عبدالله در باغ بزرگی قرار دارد که پر است از نخل‌های سر به فلک کشیده. این مجموعه شامل چندین اتاق ساخته شده از حصیر و چوب است که در آن از مهمانان با غذاها و دیگر خوراکی‌های مخصوص جنوبی پذیرایی می‌شود. مضیف حاج عبدالله یکی از بهترین مضیف‌های کشور با کاربری عمومی است که همه روزه مهمانان زیادی برای از نزدیک آشنا شدن با فرهنگ هموطنان عربمان به آنجا سر می‌زنند و از غذاهای محلی خرمشهر لذت می‌برند.


سوغات خرمشهر

نام خرمشهر که می‌آید ناخداگاه آدم به یاد جنوب و دریا و ماهی و میگو می‌افتد. اتفاقا که مهمترین سوغاتی خرمشهر هم محصولات آب‌های جنوب کشور است. سوغاتی‌ای که اگرچه جابه‌جا کردن آن سخت است، اما ارزشش را دارد. بعد از ماهی و میگو، خرمای نخلستان‌های خرمشهر محبوب‌ترین سوغاتی این شهر است. کلوچه خرمایی که در گویش محلی به آن "کلیچه" می‌گویند از دیگر خوراکی‌های سبد سوغاتی خوزستان است. محصولات حصیربافی که حاصل دست‌های هنرمند مردان و زنان این سرزمین هستند از جمله سوغاتی صنایع دستی خرمشهر هستند که طرفداران زیادی هم دارند.
 

Loading ...