همسفر گرامی بن ریل، پیش فروش بلیت قطارهای بن ریل ویژه ایام شهادت امام رضا (ع) از ساعت 8 صبح روزیکشنبه 21 مهرآغاز شد.

راهنمای سفر به اهواز

اهواز سال‌هاست که به شهر پل‌ها معروف شده است. پل‌هایی که با گذر از رودخانه کارون، قسمت‌های مختلف این کلان‌شهر را به هم متصل می‌کنند. گرچه اهواز گرمترین شهر ایران و یکی از گرمترین شهرهای ایران است اما مهمان نوازی اهالی اهواز و شب‌های زنده و یبای شهر در کنار ساحل پرهیاهوی کارون، هر ساله جمعیت زیادی را مسافرجنوب می‌کند. در این قسمت از مجموعه راهنماهای سفر به سبک بن ریل، راهنمای سفر به اهواز را برای شما همسفران عزیز آماده کرده‌ایم.


پارک‌های ساحلی اهواز

اهواز چندین پارک ساحلی در مجاورت رود کارون دارد که در محله‌های مختلف شهر قرار دارند. معروف‌ترین پارک ساحلی اهواز، پارک ساحلی کیانپارس است که اگر شب‌ها سری به آن بزنید یکی از شلوغ‌ترین نقاط شهر است. یکی از جاذبه‌های این پارک پل طبیعت است که در قسمت بعدی به آن می‌پردازیم. جاذبه بعدی پارک ساحلی کیانپارس، طولانی‌ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه است که با نورپردازی زیبا، جلوه‌ای خاص به محیط بخشیده است. معمولا عده زیادی دراطراف آبشار در حال عکس گرفتن هستند. کافه ورستوران‌های ساحلی نیز در این پارک زیاد هستند. برخی از آنها کشتی‌های داخل آب هستند که به کافه تغییر کاربری داده‌اند. 


پل طبیعت کیانپارس

در سال 92 شهرداری اهواز پل طبیعت اهواز را در محله کیانپارس افتتاح کرد. این پل از عرض رودخانه کارون می‌گذرد. پل طبیعت بر روی لوله‌های انتقال آب قدیمی ساخته شده است. در حقیقت در یک حرکت هوشمندانه از تجهیزات باقی‌مانده و بلااستفاده انتقال آب شهر، در جهت ایجاد یک مکان تفریحی و زیبا بر روی رودخانه کارون استفاده شده است. تماشای غروب آفتاب سوزان جنوب از روی این پل (در واقع از روی رود کارون) تجربه‌ای ناب است که توصیه می‌کنیم در سفر به اهواز از دستش ندهید.


خانه تاریخی ماپار

خانه ماپار از جمله خانه‌های تاریخی اهواز در بافت قدیمی شهر است. این خانه دردوره پهلوی اول بنا شده است و با بازسازی که اخیرا در آن انجام شده است به محلی برای بازدید عموم تبدیل شده است. معماری زیبای خانه ماپار تشکیل شده از آجرهای کهنه، حیاط دلباز، حوض فیروزه‌ای رنگ و در و پنجره‌های پوشیده از شیششه‌های رنگی، نوازشگر نگاه شما خواهد بود. نخل کهن‌سال وسط حیاط به مرور زمان کج شده و به حالت افقی درآمده است که خود صحنه جالبی به وجود اورده است. زیرزمین خانه ماپار به رستوران و پشت بام آن به کافه تبدیل شده است. مسافران می‌توانند در این کافه با چشم‌انداز کارون، اوقات خوشی را سپری کنند.


کاروانسرای معین التجار

این بنا که قدمتش به دوران قاجار و حکومت ناصرالدین شاه برمی‌گرد، امروزه در محله باغ معین، خیابان 24متری اهواز واقع شده است. بنای معین التجار در سال 1377 به ثبت آثار ملی رسید، اما متاسفانه تا چند وقت اخیر امکان بازدید از آن وجود نداشت. به همت شهرداری اهواز و سازمان میراث فرهنگی، خوشبختانه این روزها معین التجار روزگار خوشی را سپری می‌کند و درهای آن برای بازدید عموم باز اشت. سرای معین التجار، یکی از بناهای ارزشمند بافت قدیم اهواز، سرای بازرگان سرشناس حاج محمد تقی معین التجار بوده است .معین التجار از بازرگانان مشهور شوشتر بود که به دلیل اصالت بوشهری به معین التجار بوشهری نیز معروف بود. 


لشکرآباد، پایتخت فلافل ایران

خیابان انوشه امروزه به نماینده محله‌ای که در آن قرار دارد (محله لشکرآباد اهواز)، تبدیل شده است و به همین دلیل مردم این خیابان را "لشکرآباد" می‌نامند. در سرتاسر این خیابان بلند، پر است از مغازه‌های اغذیه فروشی. نکته جالب درمورد فلافلی‌های لشکرآباد، نحوه سرو آن است که خود مشتری ساندویچش را از خوراکی‌ها و مخلفات متنوعی (بیش از 30 مدل مخلفات برای پر کردن ساندویچ) که روی میز پیشخوان مغازه چیده شده است، تهیه و میل می‌کند. تا چند سال پیش غذاهایی که در مغازه‌های لشکرآباد سرو می‌شد، محدود به فلافل و سمبوسه و کوپه بود. اما اگر الان سری به لشکرآباد بزنید می‌توانید انواع غذاهای سنتی و مدرن را درآن پیدا کنید، با این حال همچنان فلافل گل سرسبد لشکرآباد است و اکثر افراد برای چشیدن طعم تند ساندویچ‎های فلافل به آنجا می‌روند.


بازارها و مراکز خرید اهواز

تعداد مراکز خرید مدرن اهواز کم نیست و می‌توان گفت تقریبا در هر محله چندین مرکز تجاری وجود دارد. معروف‌ترین مراکز خرید اهواز، مرکز خرید تشریفات، مرکز تجاری کارون، مرکز خرید برج کیاانپارس، مرکز خرید زهره، بازار مرکزی، مرکز خرید ایران نگین، سیتی سنتر مهزیار، مرکز خرید زیتون و پاساژ امام رضا هستند. همچنین بازارهای امام خمینی، بازار کاوه، بازار عبدالحمد (بازار عرب‌ها) و بازار چهارراه نادری از جمله بازارهای سنتی و بزرگ اهواز هستند که تنوع کالایی درآنها بسیار زیاد است. بازار کاوه بهترین مکان برای خرید مواد غذایی و خوراکی‌های مخصوص خوزستانی است.


سوغاتی اهواز

هنگام بازگشت از سفر اهواز، انتخاب‌های متنوعی برای به سوغات بردن برای عزیزانتان دارید. یکی از محبوب‌ترین و البته خوشمزه‌ترین سوغاتی‌های اهواز، ماهی و میگوی جنوب است که به دلیل پرورش در آب‌های شور، طعم بسیار متفاوت و لذیذی دارند. از دیگر سوغاتی‌های خوراکی اهواز می‌توان به خرما، انواع ادویه‌جات و ارده کنجدی اشاره کرد. تنوع خرما در اهواز و خوزستان بسیار زیاد است و برای هر سلیقه و ذائقه‌ای یک مدل خرما وجود دارد. صنایع دستی خوزستان، مثل ظروف لعابی، کپوبافی و حصیربافی نیز می‌توانند یادگاری خوبی از اهواز باشند.

Loading ...