سفر به سبک بن ریل
قایق سواری در زیباترین غار جهان

قایق سواری در زیباترین غار جهان

هیجان قایق سواری در زیباترین غار جهان، غار علی صدر

غارها یکی از جذاب‌ترین نقاط گردشگری هر شهر و کشوری محسوب می‌شوند. صدای جریان آب، غارسنگ‌ها و قندیل‌ها، پرندگان و جانورانی که در غار اند، فضایی در غارها به وجود می‌آورند که افراد بسیاری را به خود جذب می کند. ما در ایران غارهای بسیاری داریم اما یکی از مشهورترین غارهای ایران، غار بسیار زیبای علی صدر است. غار علی صدر که شهرت جهانی دارد یکی از بهترین مکان‌ها برای تفریح، مخصوصا قایق سواری است. به همین دلیل در بن ریل تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به معرفی این غار بسیار زیبا بپردازیم و راه امن و آسانی برای بازدید این غار به شما معرفی کنیم. امیدواریم با مطالعه این مطلب شناخت بیشتر و بهتری نسبت به این غار پیدا کنید.

تاریخچه غار علی صدر

غار علی صدر تاریخی بسیار طولانی دارد. بر اساس گفته‌های تاریخ دانان از دوران صفویه از این غار استفاده می‌شده. مردم در دوران صفوی، از طریق کانال‌ها از آب غار علی صدر استفاده می‌کردند. اما تا جایی که مشخص است اولین ورود انسان‌ها به این غار مربوط به سال ۱۳۴۲ است. در آن زمان گروهی ۱۴ نفره به قصد کشف و شهود و به دست آوردن اطلاعاتی درباره طول و عرض و عمق و ارتفاع این غار به داخل آن رفتند. اما همچنان تا سال ۱۳۵۲ دهانه این غار حدود ۵۰ سانتی متر بوده و تنها غار نوردان بسیار حرفه‌ای و خبره می‌توانستند داخل غار شوند.

در سال ۱۳۵۳ عبدالله حاجیلو که ریاست هیئت کوهنوردی همدان را بر عهده داشت، تصمیم گرفت با کمک مردم محلی دهانه غار را به عرض ۵ متر و ارتفاع ۳ متر گسترش دهد.  در سال بعد نیز با بتن کاری و استفاده از تجهیزات دیگر، قسمتی از کف غار را تبدیل به یک مسیر خشک برای رفت و آمد کردند. مرحله بعدی برای این که غار علی صدر قابل استفاده برای عموم شود، قرار گیری تجهیزات و روشنایی در غار بود. تمامی این مراحل تا سال ۱۳۵۵ به طول انجامید. سپس تمامی مردم می‌توانستند به راحتی از این غار استفاده کنند و از زیبایی‌های آن لذت ببرند.

اما تمام این مواردی که در این بخش ذکر کردیم درباره استفاده و ورود انسان‌ها به غار علی صدر بود. ولی تاریخ این غار بزرگ محدود به انسان‌ها نیست. در قسمت بعدی قصد داریم تا درباره قدمت زمین شناسی این غار توضیح دهیم.

تاریخچه غار علی صدر از نظر زمین شناسی

زمین شناسان با بررسی‌هایی که بر سنگ‌های این غار انجام داده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که قدمت و تاریخچه پیدایش این غار به دوران ژوراسیک باز می‌گردد. دوره ژوراسیک که در دوره دوم زمین شناسی قرار دارد مربوط به ۱۳۶ میلیون سال تا ۱۹۰ میلیون سال قبل است. همین موضوع باعث شده تا غار علی صدر تبدیل به یکی از مشهورترین غارها در جهان بشود.

چرا غار علی صدر خاص است؟

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که این شهرت جهانی را برای غار علی صدر به ارمغان آورده، سادگی و راحتی قایق سواری در درون این غار بسیار وسیع است. این ویژگی تنها در غارهایی مانند غار مولیس فرانسه، غارهای شوالیه و غار بوکان در استرالیا دیده می‌شود. همین باعث می‌شود که قایق سواری در غار علی صدر به یکی از هیجان انگیزترین جاذبه‌های گردشگری استان همدان تبدیل شود. قایق سواری در غار علی صدر حدود ۲ ساعت زمان می‌برد. شما می‌توانید در این زمان از زیبایی‌های اعجاب انگیز این غار لذت ببرید.

 

آب و هوای داخل غار علی صدر چگونه است؟

شاید برای شما عجیب باشد. اما آب و هوای داخل این غار در بهترین شرایط ممکن قرار دارد. معمولا غارها به دلیل قرار داشتن در عمق زمین چندان هوای مناسبی ندارد و گازهای سمی یا بد بو در آن‌ها وجود دارد. اما غار علی صدر به هیچ وجه این گونه نیست. هوای داخل غار بسیار بسیار پاک و لطیف است. هیچ گونه آلودگی و گرد و غبارِ میکروبی در آن وجود ندارد و در تابستان خنک و در زمستان گرم و مطبوع است. هر چند به طور کلی دمای درونی غار نیز در ۱۴ درجه سانتی گراد ثابت است. در کنار این حقایق جالب، خوب که بدانید هوای داخل غار بسیار سبک است و حالت سکون مطلق دارد؛ به همین دلیل اگر شمعی را در محیط غار روشن کنید هیچ گونه حرکتی در شعله آن نخواهید دید.

 

 

چطور خودمان را به غار علی صدر برسانیم؟

شما برای بازدید از غار علی صدر ابتدا باید خود را به شهر زیبای همدان برسانید. برای این کار می‌توانید از قطارهای بن ریل کمک بگیرید. برای تهیه بلیت قطار به شهر همدان می‌توانید از سایت یا اپلیکیشن بن ریل استفاده کنید تا به سادگی بلیط مورد نظر خود را تهیه فرمائيد. بعد از این که خود را به همدان رساندین می‌توانید با استفاده از وسایل نقلیه متفاوت به روستای علی صدر در شهرستان کبودرآهنگ در فاصله ۷۰ کیلومتری شهر همدان سفر کنید تا از غار علی صدر بازدید کنید.

پرتخفیف ترین بلیت های بن ریل

پربازدیدترین مطالب

با قطار کرخه بن ریل به کجاها سفر کنیم؟

با قطار کرخه بن ریل به کجاها سفر کنیم؟

بن ریل یکی از بهترین ناوگان‌های ریلی کشور عزیزمان ایران را دارا می‌باشد که با ۱۳۱ دستگاه واگن مسافری نقش مهمی در حمل و نقل ریلی ایران ایفا می‌کند. ناوگان ریلی بن ریل جزء جوان‌ترین ناوگان‌های ریلی ایرا...
اربعین امسال، بن ریل همراه عاشقان کربلا

اربعین امسال، بن ریل همراه عاشقان کربلا

غزال بن ریل راحت ترین، ارزانترین و با کیفیت ترین قطار

غزال بن ریل راحت ترین، ارزانترین و با کیفیت ترین قطار

نماد گردشگری شهر زنجان

نماد گردشگری شهر زنجان

بایدها و نبایدهای سفر با قطار

بایدها و نبایدهای سفر با قطار

Loading ...