سفر به سبک بن ریل
نماد گردشگری شهر زنجان

نماد گردشگری شهر زنجان

نماد گردشگری شهر زنجان چیست؟

اگر شما هم از طرفداران مسافرت داخلی و ایران گردی هستید، احتمالا از زیبایی‌های شهر زنجان شنیده اید. زنجان که یکی از شهر‌های شمال غربی ایران است می‌تواند یکی از بهترین مقاصد برای سفر باشد. یکی از ویژگی‌های خاص زنجان این است که می‌تواند پاسخگوی هر نوع گردشگری باشد. چه کسانی که به طبیعت علاقه دارند و چه کسانی که طرفدار اماکن تاریخی و بازارها اند. پس در سفر به زنجان شکی نداشته باشید، این شهر قطعا می‌تواند پاسخگوی علایق شما باشد. اما خاص‌ترین ویژگی این شهر چیست و در کجا قرار دارد؟

ما در بن ریل تلاش کردیم تا در ادامه این مطلب به بررسی این سوال بپردازیم. پس همراه ما باشید تا با پاسخ آن آشنا شوید.

 

نماد گردشگری شهر زنجان، در سطح جهانی

یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری شهر زنجان و حتی کل ایران، گنبد سلطانیه است. اما چرا این گنبد تا این حد مهم است و گردشگران را جلب خود می‌کند؟ جواب این سوال بسیار ساده است. طبق بررسی‌های انجام شده، این گنبد، یعنی گنبد سلطانیه، از لحاظ ارتفاع بعد از کلیسای سانتا ماریای ایتالیا و مسجد ایاصوفیه ترکیه، بلندترین گنبد معروف جهان است. ویژگی خاص دیگری که گنبد سلطانیه دارد این است که به عنوان بزرگ‌ترین گنبد آجری جهان شناخته می‌شود. این گنبد زیبا و با عظمت جزء آثار ثبت شده کشورمان در سازمان یونسکو به شمار می‌رود. معماران در کشورهای مختلف از این گنبد برای ساخت سازه‌های ویژه‌ای الگو برداری کرده اند. برای مثال می‌توانیم به کلیسای سانتاماریا دلفیوره ایتالیا ( کلیسای جامع فلورانس ) و تاج محل هند اشاره کنیم. معماران این دو ساختمان از این گنبد الهام گرفته اند.

شاید برای شما جالب باشد که وزن این گنبد آجری به ۱۶۰۰ تن می‌رسد. در طول ۷۰۰ سالی که از ساخت این بنا می‌گذرد، تنها شاهد ۸ سانتی متر نشست بوده‌ایم. تمام نکاتی که به آن‌ها اشاره کردیم، عواملی اند که موجب جلب توجه گردشگران داخلی و خارجی به این بنا می‌شود. اما این نکات پایان راه نیستند و ما قصد داریم در ادامه مطلب به بررسی دیگر ویژگی‌های این بنای تاریخی بپردازیم.

 

ساعت آفتابی خاص این گنبد

یکی از خاص‌ترین ویژگی‌های گنبد سلطانیه، ساعت آفتابی آن است. این بنا به طوری طراحی شده است که هر کدام از نورگیرهای آن به عنوان یکی از اجزای این ساعت آفتابی عمل کنند. برای مثال در زمانی که نور خورشید از نورگیر اصلی گنبد به داخل بتابد، نشانه این است که به اذان ظهر رسیده‌ایم. پنجره‌های بزرگ این گنبد به عنوان ساعت استفاده می‌شود. پنجره‌های کوچک نیز نقش عقربه دقیقه شمار را بازی می‌کردند. طراحی این ساعت آفتابی تا حدی هوشمندانه و خلاقانه بوده است که می‌تواند با دقیق‌ترین ساعت‌های هوشمند امروزی رقابت کند.

 

بنای ضد زلزله در ۷۰۰ سال پیش

گنبد سلطانیه از معماری دقیق و پیچیده‌ای بهره می‌برد. این بنا برای نخستین باز از گنبد دو جداره در جهان استفاده کرده و محققان نتوانسته‌اند گنبد دو جداره قدیمی‌تری نسبت به این بنا در جهان بیابند. ضخامت گنبد ۱۶۰ سانتی‌متر و فضای خالی بین دو پوسته ۶۰ سانتی‌متر است. دو جداره بودن گنبد و سیستم‌های به کار رفته در آن، قابل بررسی و ارتباط با مسائل ایستایی اند. به طوری که به لحاظ بالا بودن مقاومت بنا در لنگرهای خمشی و برشی، آن را توخالی و بنا را در مقابل زلزله آسیب‌ناپذیر كرده است. در فضای گنبدخانه، ۸ جرز سنگین با عرض ۷۸/۶ متر قرار دارد که وزن ۱۶۰۰ تنی گنبد را به شالوده‌ها منتقل می‌کنند. سطح مقطع هر کدام از این جرزها حداقل ۵۰ متر مربع و بار وارده بر آن ۲۰۰ تن محاسبه شده است.

 

کتبیه‌های گنبد سلطانیه

کتیبه‌های قرآنی در جای جای این بنا قابل مشاهده است. شما می‌توانید در تمامی دیوارهای گنبد و همینطور دور تا دور طبقه‌ همکف سوره فتح را مشاهده کنید. اگر از درب اصلی به گنبد وارد شوید، می‌توانید آیت الکرسی را در سردر آن مشاهده کنید. داخل ایوان طبقه اول نیز سوره اخلاص (توحید) نقش بسته است. بدنه‌های بنا نیز میزبان آیاتی از سوره های الانبیاء، المومنون و الملک می باشد و همینطور کلیه دیوارهای طبقه اول و دوم کتیبه هایی با نام علی و محمد به چشم می‌خورد. در دیگر کتیه های موجود در گنبد سلطانیه در زنجان حدود شش بار سبحان الله، پنج بار نام حضرت محمد(ص)، پنج بار نام امام علی(ع)، محمد رسول الله، سلطان ظل الله و... نیز دیده می شود.

 

این بود ویژگی‌های نماد گردشگری شهر زنجان. شما می‌توانید برای سفر به شهر زیبای زنجان بلیت قطار از شهر خود را به زنجان تهیه کنید. سریع‌ترین و ساده‌ترین راه نیز برای تهیه و خرید بلیط قطار از سایت و یا اپلیکشین بن ریل می‌باشد.

پرتخفیف ترین بلیت های بن ریل

پربازدیدترین مطالب

با قطار کرخه بن ریل به کجاها سفر کنیم؟

با قطار کرخه بن ریل به کجاها سفر کنیم؟

بن ریل یکی از بهترین ناوگان‌های ریلی کشور عزیزمان ایران را دارا می‌باشد که با ۱۳۱ دستگاه واگن مسافری نقش مهمی در حمل و نقل ریلی ایران ایفا می‌کند. ناوگان ریلی بن ریل جزء جوان‌ترین ناوگان‌های ریلی ایرا...
اربعین امسال، بن ریل همراه عاشقان کربلا

اربعین امسال، بن ریل همراه عاشقان کربلا

غزال بن ریل راحت ترین، ارزانترین و با کیفیت ترین قطار

غزال بن ریل راحت ترین، ارزانترین و با کیفیت ترین قطار

نماد گردشگری شهر زنجان

نماد گردشگری شهر زنجان

بایدها و نبایدهای سفر با قطار

بایدها و نبایدهای سفر با قطار

Loading ...