سفر به سبک بن ریل
قلعه گنج

قلعه گنج

قلعه گنج را بهتر بشناسید

قلعه گنج شهری است در جنوب غربی استان کرمان و به پیشینه تاریخی غنی خود مشهور است. تاریخ آن به قبل از اسلام و میلاد مسیح می‌رسد که در حال حاضر در جای جای تاریخ شواهدی از اقوام ساکن در این شهرستان بدست می‌آید، آثار بدست آمده از تمدن این منطقه نشانگر قدمت بیش از ۵۰۰۰ سال را نشان می‌دهد. البته جذابیت‌های این شهر تنها وابسته به تاریخ آن نیست و موارد بسیار دیگری نیز در آن تاثیر گذارند.

اگر دوست دارید که بیشتر با قلعه گنج آشنا شوید می‌توانید ادامه این مطلب را مطالعه کنید تا با ویژگی‌های منحصر به فرد این شهر تاریخی آشنا شوید.

 

اولین هتل کپری ایران در قلعه گنج

اولین هتل کپری ایران در این شهر با توجه به ساختار فرهنگی و با بهره‌گیری از الگوهای معماری منطقه طراحی شده‌است که برگرفته از فضاهای اقامتی بومی آنجاست. فضاهای اقامتی منطقه قلعه‌گنج از مواد و مصالح چوب ساخته شده و از پوشش گیاهی منطقه به خصوص تنه درخت خرما در آن استفاده می‌شود که کپر نام دارد. این هتل به حدی زیبا است که هر سال مسافران بسیاری را جذب می‌کند.  این هتل کپری که تطابق بسیار بالایی با شهر قعله گنج دارد می‌تواند مکانی به دور از زندگی ماشینی امروزه برای استراحت باشد.

 

 

 

هتل کپری قلعه گنج در فروردین ماه سال ۱۳۹۵ افتتاح گردید و عضوی از گروه هتل های زنجیره ای پارسیان می باشد. هتل کپری قلعه گنج به علت ساختار معماری منحصر به فردی که دارد در منطقه به هتل توپ نیز معروف است. هتل کپری دارای ۵ راهروی سنتی است که هر راهرو دارای ۶ باب اتاق کپری می باشد. این هتل با سرمایه گذاری مستقیم بنیاد مستضعفان ساخته شده و سالانه درآمد بسیاری را برای اهالی قلعه گنج به ارمغان می‌آورد.

 

 

این هتل تاثیر فراوانی در اقتصاد شهر قعله گنج داشته و این شهر را تبدیل به شهر نمونه اقتصاد مقاومتی کرده است. تجهیزات به کار گرفته شده در این کپرها همگی از تولیدات، محصولات و صنایع دستی اهالی شهرستان قلعه‌گنج است. با توجه به این که اهالی قلعه گنج مردمی بسیار خونگرم، اجتماعی، دارای آداب معاشرت بالایی اند، اقامت در این هتل و آشنایی با فرهنگ مردمان این منطقه می‌تواند بسیار جذاب باشد.

 

شرایط آب و هوایی شهر قلعه گنج

شهر قلعه گنج آب و هوایی نیمه مرطوب دارد و در اقلیم بیابانی محسوب می‌شود. در سالیان اخیر نیز به علت کاهش بارندگی شاهد خشکسالی بوده‌است. اما بارندگی‌های این منطقه عموماً تحت تأثیر دو توده پرفشار و کم فشار است که همه ساله در تابستان از سوی اقیانوس هند به صورت باران‌های موسمی و در زمستان از سوی دریای مدیترانه به وجود می‌آیند.

اما این شهر چندین رودخانه فصلی وجود دارد که تاثیر بسیاری در آب و هوای این منطقه می‌گذارند. هلیل رود از کوهستان هزار و ارتفاعات جبال بارز سرچشمه می‌گیرد، رودخانه پاسبین از کوه‌های ده در و اسلام‌آباد سرچشمه می‌گیرد، رودخانه سورگاه که از از کوه‌های درباغ سرچشمه، رودخانه رمشک که از ارتفاعات رمشک همگی به تالاب هامون جازموریان می‌ریزند. حداکثر دمای این منطقه در تابستان ۵۲ و حداقل دما در زمستان ۲ درجه است. البته شاید برایتان جالب باشد که بدانید در شمال شرقی شهرستان قلعه گنج، مناطق جنگلی به طول ۲۵۰ کیلومتری از روستای آهوان شروع و تا جلگه چاه هاشم، دلگان، رودبار و جازموریان منتهی می‌شود.

 

شغل و مذهب مردمان شهر قلعه گنج

به علت نبود هیچگونه معادن و کارخانجات و مراکز مهم اقتصادی در این شهرستان عمده مردم به کشاورزی و دامداری مشغول می‌باشند. درآمد اکثر مردم به کشت محصولات سالانه اختصاص دارد و محصولات عمده زراعی شهرستان را گندم، ذرت، هندوانه، گوجه فرنگی، خیار و مرکبات نظیر خرما و پرتقال تشکیل می‌دهد.

 

بیشتر اهالی شهر قلعه گنج نیز پیرو مذهب تشیع هستند. البته در این شهر اقلیت اهل سنت و پیرو دین زرتشت نیز زندگی می‌کند. اما اکثریت مردمان قلعه گنج مسلمان و شیعه هستند. در تقسیم‌بندی گویش‌های مختلف این شهر باید اینطور گفت که؛ مردم به زبان فارسی، زبان بلوچی و گویش رودباری خود صحبت می‌کنند که این گویش محلی نسبت به سایر شهرهای همجوار خود تفاوت اندکی را دارا است. گویش محلی این شهر تلفیقی از زبانهای پارسی، بلوچی و گویش‌های بندری و بختیاری است.

 

 

 

چگونه به قلعه گنج سفر کنیم؟

ساده‌ترین راه سفر به قلعه گنچ این است که شما ابتدا با قطار خود را به کرمان برسانید و سپس با سایر وسایل نقلیه به سمت شهر تاریخی قلعه گنج حرکت کنید. اگر قصد دارید که بلیت قطار خود را از بن ریل تهیه فرمائيد می‌توانید از طریق سایت و یا اپلیکیشن موبایلی بن ریل اقدام به خرید بلیت مورد نظر خود بفرمائيد.

 

پرتخفیف ترین بلیت های بن ریل

پربازدیدترین مطالب

با قطار کرخه بن ریل به کجاها سفر کنیم؟

با قطار کرخه بن ریل به کجاها سفر کنیم؟

بن ریل یکی از بهترین ناوگان‌های ریلی کشور عزیزمان ایران را دارا می‌باشد که با ۱۳۱ دستگاه واگن مسافری نقش مهمی در حمل و نقل ریلی ایران ایفا می‌کند. ناوگان ریلی بن ریل جزء جوان‌ترین ناوگان‌های ریلی ایرا...
اربعین امسال، بن ریل همراه عاشقان کربلا

اربعین امسال، بن ریل همراه عاشقان کربلا

غزال بن ریل راحت ترین، ارزانترین و با کیفیت ترین قطار

غزال بن ریل راحت ترین، ارزانترین و با کیفیت ترین قطار

نماد گردشگری شهر زنجان

نماد گردشگری شهر زنجان

بایدها و نبایدهای سفر با قطار

بایدها و نبایدهای سفر با قطار

Loading ...