سفر به سبک بن ریل
قوانین مربوط به حمل بار در قطار

قوانین مربوط به حمل بار در قطار

قوانین مربوط به حمل بار در قطار چیست؟

سفر با قطار یکی از ساده‌ترین راه‌های سفر رفتن است. به دلیل امنیت و کاربردی که قطارها دارند، تبدیل به یکی از محبوب‌ترین وسیله‌های حمل و نقل شده‌اند. هر روز تعداد زیادی از افراد با قطار سفر می‌کنند و قطعا تمامی آن‌ها باری همراه خود دارند. از یک کوله پشتی گرفته تا بارهایی که وزن آن‌ها از ۱۰۰ کیلو گرم نیز عبور می‌کند. شاید تا به حال فکر می‌کردید که حمل بار با قطار چندان قوانین پیچیده و طولانی‌ ندارد. اما باید بگوئیم که این طور نیست و قوانین حمل بار در قطار بسیار جامع و مفید اند. به همین دلیل ما در بن ریل تصمیم گرفتیم که این قوانین را برای شما بررسی کنیم تا شناخت بیشتری از قوانین و روش‌های حمل بار با قطار به دست آورید.

 

وسایل مجاز برای حمل با قطار چیست؟

وسایل مجاز مسافران برای حمل با قطار شامل مواردی مثل ساک لوازم شخصی، کالسکه کودک، صندلی چرخ‌دار برای بیماران و جانبازان، پرندگان کوچک جسه در قفس‌های کوچک‌تر از ۴۰ سانتی متر، است. توجه داشته باشید که تنها حمل پرندگان کوچک جسه در قطار مجاز است و شما نمی‌توانید هیچگونه حیوان دیگری را با قطار جابجا کنید. انواع وسایل مجاز برای حمل توسط مسافران در قطار را معرفی کردیم. اما در بخش بعدی قصد داریم به معرفی وسایل غیر مجاز همراه مسافران بپردازیم.

وسایل غیر مجاز برای حمل توسط مسافران با قطار چیست؟

همه ما بارها در اماکن مختلف لیست کالاهای غیر مجاز برای حمل در وسایل نقلیه عمومی را مشاهده کردیم. اما بد نیست که این لیست را یک بار دیگر بررسی کنیم تا با دقت بیشتری با آن آشنا شویم. وسایل غیر مجاز برای حمل در کوپه قطار عبارت‌اند از اسلحه، مهمات، مواد منفجره و اشیای قاچاق. مواد سمی، اسیدی و بیماری زا و بد بو نیز در لیست اشیاء غیرمجاز برای حمل در قطار قرار دارند.  مواد آتش زا و سوختی، پیک نیک و نیز نباید فراموش کنیم. واضح است که حمل مواد و وسائل رادیو اکتیو، حیوانات اهلی و وحشی، بارهای حجیم مانند بسته‌های بزرگ و کارتن نیز در قطار ممنوع است و شما نمی‌توانید آن‌ها را همراه خود وارد قطار کنید.

 

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که بار شما نباید برای دیگر مسافران مزاحمت ایجاد کند یا در انجام أمور مربوط به قطار خللی وارد کند. بنابراین بار همراه شما نباید از ابعاد ۷۵ سانتی متر و وزن ۳۰ کیلو گرم تجاوز کند، مسافر می ‌تواند همراه بار مجاز یک بسته ‌ی کوچک خوراکی یا میوه و سبزی همراه داشته باشد.

 

بار توشه، یکی از جذاب‌ترین امکانات قطار

یکی از جذاب‌ترین امکانات قطارها که اکثر مسافران از آن اطلاعی ندارد، واگن‌های حمل بار است. درست است که شما نمی‌توانید بسته‌ای با ابعادی بزرگتر از ۷۵ سانتی متر همراه خود به کوپه ببرید. اما می‌توانید آن‌ها را از طریق باجه توشه (باجه باگاژ) به واگن‌های باری قطار ارسال کنید تا آن را برای شما به مقصد برسانند. توجه داشته باشید که اگر قصد دارید بار خود را به باجه باگاژ تحویل دهید، باید تا حداقل ۴۵ دقیقه قبل از حرکت قطار این کار را انجام دهید. بنابرین اگر بار شما بیشتر از شرایط مجاز برای ورود به کوپه است به طوری برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید آن‌ها را به قسمت توشه قطار تحویل دهید.

در هنگام تحویل بار به قسمت توشه قطار توجه داشته باشید که اشیاء گران‌بها و ارزشمند خود را در آن‌ها قرار ندهید. در صورت اینکه بار شما گم شده باشد،قطار هیچگونه مسئولیتی در قبال آن ندارد و همه چیز برعهده خود مسافر است. وزن هر بسته که به باجه‌ی توشه سپرده می‌ شود نباید دارای ابعادی بیش از ۲ متر و یا وزنی بیش از ۲۰۰ کیلوگرم بوده و حمل، بارگیری و تخلیه ‌ی آن بدون جرثقیل امکان‌ پذیر باشد. نکته دیگر این است که بسته‌بندی بار شما باید از مقاومت کافی برخوردار باشد تا بتواند در برابر ضربات مقاومت کند.

شما هنگام تحویل گرفتن بارتان باید بلافاصله از سلامت آن اطمینان حاصل برقرار کنید زیرا هرگونه اعتراض که بعد از بردن توشه از انبار و ترک محل به عمل آید پذیرفته نمی‌شود. در کل وظایف شرکت ریلی در هنگام صدمه دیدن یا مفقودی بار توشه به شرح زیر است:

  • در صورتی که تمام یا قسمتی از بار گم شده باشد، با توجه به ارزش بار اعلام شده توسط فرستنده و درج آن در بارنامه خسارت مربوطه به علاوه کرایه حمل آن را به صورت کامل به صاحب کالا بازگردانده می شود.
  • اگر بخشی از بار مسافر گم شود، با توجه به ارزش اعلام شده توسط شخص فرستنده و با بررسی و تحقیقات لازمه از روی شواهد موجود و کارشناسی‌های مربوط خسارتی بابت ارزش آن کالا به همراه کرایه به نسبت کرایه بار گم شده به صاحب کالا باز گردانده می‌شود.

 

این بود خلاصه‌ای از قوانین حمل بار در قطار. شما علاوه بر این موارد می‌توانید اتومبیل خود را نیز به کمک قطار حمل کنید. اگر علاقمند به حمل خودرو خود با قطار می‌باشید بزودی می‌توانید از طریق سایت بن ریل اقدام به خرید بلیت حمل خورو فرمائيد.

 

 

پرتخفیف ترین بلیت های بن ریل

پربازدیدترین مطالب

با قطار کرخه بن ریل به کجاها سفر کنیم؟

با قطار کرخه بن ریل به کجاها سفر کنیم؟

بن ریل یکی از بهترین ناوگان‌های ریلی کشور عزیزمان ایران را دارا می‌باشد که با ۱۳۱ دستگاه واگن مسافری نقش مهمی در حمل و نقل ریلی ایران ایفا می‌کند. ناوگان ریلی بن ریل جزء جوان‌ترین ناوگان‌های ریلی ایرا...
اربعین امسال، بن ریل همراه عاشقان کربلا

اربعین امسال، بن ریل همراه عاشقان کربلا

غزال بن ریل راحت ترین، ارزانترین و با کیفیت ترین قطار

غزال بن ریل راحت ترین، ارزانترین و با کیفیت ترین قطار

نماد گردشگری شهر زنجان

نماد گردشگری شهر زنجان

بایدها و نبایدهای سفر با قطار

بایدها و نبایدهای سفر با قطار

Loading ...